Dolar : Alış : 5.8303 / Satış : 5.8408
Euro : Alış : 6.4969 / Satış : 6.5086
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CParçalı Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Alessandro Volta Kimdir Hayatı

Ana Sayfa » Kimdir » Bilim Adamları » Alessandro Volta Kimdir Hayatı
08 Kasım 2017

Alessandro Volta

1745-1827

Alessandro Volta 18 Şubat 1745 tarihinde doğdu. Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçidir. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki Como şehrinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü olarak atandı. 1779’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu.

İlk Elektiriği, Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. İnsanların bu gücü kontrol altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeleri ve bir bilgi olarak ortaya koymaları ancak 19. yüzyılda gerçekleşmiştir.

Volta kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarının ve içerisindeki sıvının elektrik içerdiğini buldu. Daha sonra bu mantıkğı kullanarak, tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinkoyu yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmeyi başardı. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak adlandırılır. Volta, 1774 yılında statik elektrik ürettiği bir cihaz olan ilk buluşu electrophorus tasarlamıştır.

Alessandro Volta 5 Mart 1827 tarihinde 82 yaşındayken ölmüştür. Ölümünün ardından elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve anısına elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

1801 yılında Alessandro Volta, yaptığı ilk pille ilgili ayrıntılar ve bilgiler yayınladı. Volta pili belirli çözeltilerle metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell gibi bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün kullandığımız piller de aynı temel tasarıma dayanmakla birlikte, yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Ayrıca Volta’nın sınır bilimle (görünmezlik, ışınlanma vb.) ilgili çalışmaları da vardır. Elektrik konusunda en önemli gelişmelerin, 1801 yılında Volta tarafından ilk pilin (bataryanın) keşfiyle başladığı kabul edilir. Söz konusu batarya, ilk devamlı ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya öncülük etmiştir. Alessandro Volta 1794 yılında Teresa Peregrini ile evlenmiştir. Bu evlilikten Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç oğlu olmuştur.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

yonetim
04 Ağustos 2018 - 23:55

O dönem Zaten Rus Carı bilim ve sanata önem veren biriydi. O dönemde Ruslar bir çok değerli bilim adamı yetiştirmiştir. Rusları bilim ve sanata olan katkılarından dolayı kutluyorum.

yonetim
05 Ağustos 2018 - 01:24

Volta pili keşfetmekle hayatımıza kolaylık sağlayacak büyük bir buluş yapmıştır. Kendusini saygı ile anıyorum

BENZER İÇERİKLER

Adnan Durdağı Kimdir Hayatı

Adnan Durdağı Kimdir HayatıAdnan Durdağı Aslen Kağızmanlı olup 1954 yılında Iğdır’da doğdu.Eğitimine

Türkiye- ABD Uzalaşa bilecek mi?

Türkiye- ABD Uzalaşa bilecek mi? Türkiye-ABD arasındaki kritik görüşme başladı! Türk-Amerikan ilişkilerindeki

Vergisini Vermeyene Sitelere Erişim Engelli

Vergisini Vermeyene Sitelere Erişim Engelli 20 büyük siteye dava! Türkiye’den erişilemeyecek TÜRSAB Yönetim Kurulu

RastgeleSeçilen İçerik

EN ÇOK OKUNANLAR

Yılanlar ile İlgili Sahih Hadisler

Yılanlar ile İlgili Sahih Hadisler Yılanlar Hakkında Hadisler Fasil : KATL BÖLÜMÜ Konu : Öldürülmesi Caiz Olan

Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar

Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar   4.3-Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar İslam dininin kaynakları

Kaynağına Göre Hadis Çeşitleri

Kaynağına Göre Hadis ÇeşitleriHADİS TÜRLERİ. Sıhhat Derecesine Göre. Sahih. Kaynağına Göre. Râvilerin