Dolar : Alış : 5.7227 / Satış : 5.7330
Euro : Alış : 6.3038 / Satış : 6.3152
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul27°CAz Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Bedir Savaşı

Ana Sayfa » İslam » Bedir Savaşı
09 Mayıs 2016
                               3.2- Bedir Savaşı

Bedir Savaşı, Müslümanların Kureyşli müşriklerle yaptıkları ilk büyük savaştır. Savaşın sebebi Suriye’den dönen müşriklere ait kervanın Müslümanlar tarafından dur- durulmak istenmesiydi. Kuşkusuz bir savaş gücü hazırlamak için en çok gerekli olan şey paradır. Bundan dolayı, Kureyşli müşrikler Medine’ye saldırıp İslam’ı ortadan kaldırmak için hazırlanıyordu. Yapılacak savaşın masraflarını karşılamak üzere, Ebu Süfyan’ın başkanlığında büyük bir ticaret kervanını Medine yolu ile Şam’a göndermişlerdi. Medineli Müslümanlar büyük bir tehdit altındaydılar. Mekke’den çıkarken bütün mallarını bırakmış, Mekkeli müşrikler de bunlara el koymuşlardı. Hicretin ikinci yılında (M 624), Ebu Süfyan’ın başkanlığında Suriye’den Mekke’ye doğru bu büyük kervanın döndüğü haberi Hz. Peygambere ulaştı. O da hemen kervanla ilgili olarak sahabelerle görüş alışverişinde bulundu. Suriye’den dönen bu büyük kervanı Bedir’de durdurabileceklerini belirtti. Tabii gerektiğinde savaş da yapılacaktı. Hem ensar hem de muhacir bu sefere gönüllü olarak katılabileceklerini belirtti. Gönlünü ferahlatan bu cümleleri işittikten sonra Hz. Peygamber ve Müslümanlar Medine’den Bedir’e doğru hareket etti.

Müşriklerin kervanı Bedir’e yaklaştığında Ebu Süfyan, Müslümanların gelmekte olduğunu haber almıştı. Hemen güzergâhını değiştirdi ve Mekkelilerden yardım istedi. Bunun üzerine Mekkeliler bin kadar gönüllü asker topladılar. Kervanlarının bir saldırıya uğramadan kurtulduğu haberini aldıktan sonra Müşriklerden Utbe bin Rebia artık savaşmaya gerek kalmadığını, kervanın sağ salim kurtulduğunu söyledi. Ancak Ebu Cehil’in kendisini korkaklıkla itham etmesinden dolayı bu fikrinden vazgeçti. Böylece Mekkeli müşrikler Medine’ye doğru yola çıktı. Nihayet Bedir’e yakın bir yerde konakladılar.

Zübeyr bin Avvam ve arkadaşları Bedir’e yakın bir yerde konaklayan Kureyşlilerin Bedir kuyusundan su almak için gönderdikleri kölelerden ikisini yakaladılar. Bunları, Hz. Peygamberin huzuruna getirdiler. Bu kölelerin verdiği bilgilerden Kureyş ordusunun bin civarında olduğu anlaşılmıştı.11 Müslümanların sayısı ise yetmiş dördü muhacir, geri kalanı ensardan olup toplam üçyüz beş kişiydi.

Müslümanlar, Bedir Kuyusu’na müşriklerden önce ulaşmıştı. Hz. Peygamber Hubab bin Münzir’in tavsiyesi üzerine kendilerine en yakın kuyu hariç diğer kuyuları kapattırdı. Resulullah, kendilerinden üç misli fazla olan Mekkeli müşrikler karşısında Allah’a şöyle dua etmiştir: “Ya Rabb’i işte Kureyş! Kibir ve gururla geldi. Sana meydan okuyor, peygamberini yalanlıyor. Ya Rabb’i! Peygamber- lere yardım sözünü, bana da zafer vaadini yerine getirmeni senden istiyorum. Allah’ım! Eğer sen bu bir avuç Müslüman’ı helak edersen sana ibadet eden bulunmayacaktır.” Hz. Ebu Bekir dayanamayıp Peygamberin elinden tuttu ve “Bu kadar dilek yeter ya Resulullah, Allah vadettiği zaferi sana ihsan edecektir.” dedi.12

Savaş, Arap geleneklerine göre mübareze (teke tek vuruşma) ile başladı. Bu mübarezede Hz. Ali, Hz. Hamza ve Hz. Übeyde bin el-Haris, Mekke’nin en önemli üç adamı olan Utbe bin Rebia, kardeşi Şeybe ve Velit bin Utbe’yi öldürdüler. Sonra iki ordu karşılıklı saldırıya geçti. Savaşın sonunda müşriklerden yetmiş kişi ölmüş, Müslümanlardan ise on dört kişi şehit olmuştu. Sayısal olarak müşriklerin Müslümanlardan kat kat üstün olmasına rağmen Müslümanlar savaşı kazanmışlardır. Bu durum Kur’an’da şöyle geçmektedir: “O zaman sen müminlere şöyle diyordun: İndirilen üç bin melekle Rabb’inizin sizi desteklemesi sizin için yeterli değil midir? Evet, siz sabreder ve Allah’tan hakkıyla sakınırsanız, onlar (düşmanlarınız) hemen şu anda üzerinize gelseler de Rabb’iniz, özel işaretler taşıyan beş bin melekle sizi takviye eder. Allah bunu sırf size bir müjde olsun ve kalpleriniz bu sayede rahatlasın diye yaptı. Zira zafer, yalnızca mutlak güç ve hikmet sahibi Allah katındandır.”13

Savaşın sonunda Ebu Cehil, Ümeyye bin Halef gibi müşriklerin önde gelen liderleri   ölmüştür.

Reislerinin neredeyse tamamını kaybeden Kureyşliler de savaştan mağlup olarak ayrılmışlardır.

Bedir Savaşı’nda elde edilen galibiyet, öncelikle İslam’ın yayılmasının başlangıcı olmuştur. Çünkü

İslam’ın karşısında çelikten bir duvar gibi duran Kureyş reisleri, Bedir’de öldürülmüşlerdir.

Resulullah, savaşta ele geçirilen esirlerin ne yapılacağı hususunda sahabelere danışmıştır. Sahabe- lerin ileri sürdüğü farklı görüşler arasından Hz. Ebu Bekir’in fikri kabul edilmiştir. Buna göre, esirler belli bir fidyeyi ödedikten sonra salıverileceklerdi. Fidye ödemeye güç yetiremeyen her bir esir, on Müslüman çocuğa okuma yazma öğretecekti. Okuma yazma bilmeyen ve fidye vermeye de güç yetiremeyenler ise şartsız olarak salıverilecekti. Bu uygulama evrensel bir din olan İslam’ın ilk emri olan oku mesajının dikkat çekici bir örneğini ortaya koymaktadır.

Bedir Savaşı’nda Allah’ın Müslümanlara yardım ettiği, Kur’an’da şöyle geçmektedir: “Hatırlayın ki siz Rabb’inizden yardım istiyordunuz. O da, ben peş peşe gelen bin melek ile size yardım edeceğim, diyerek duanızı kabul buyurdu.”14

Bedir Savaşı’nın sonucunu Yahudiler kabullenemediler. Müslümanların başarılarıyla kendi otoritelerinin sarsılacağını düşünen bir grup Yahudi bu zaferden sonra kıskançlıklarını artırdılar. Kaynukaoğulları çarşısında bir Yahudi, Müslüman bir kadına saldırdı. Hz. Peygamber onlara yaptıkları bu davranışın Medine Antlaşması’na aykırı olduğunu söyledi. Ancak onlar, bunu kabul etmediler. Bunun üzerine Kaynukaoğulları Medine Antlaşması’nı ihlal ettiklerinden dolayı Medine’den sürüldüler. Kaynukaoğulları, Müslümanlarla Medine’deki Yahudi kabileleri arasında yapılan vatandaşlık anlaşmasını ilk bozan grup olmuştur.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Hz. Muhammed Bedir Gazvesi’ne çıkarken yerine Abdullah bin Ümmü Mektum isminde âmâ bir sahabeyi vekil olarak bırakmıştır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

yonetim
09 Ağustos 2018 - 16:04

Bedrin Aslanları tabiri oradaki kahramlıkların bir sonucu olarak doğmuştur. Gercekten Bedrin sahabileri kahramalıkların büyüğünü yaparak müşrikleri yerle bir etmişlerdir.

BENZER İÇERİKLER

Et İçin Kurbana Ortak Olan Varsa Herkesin Kurbanı Geçersizdir

Et İçin Kurbana Ortak Olan Varsa Herkesin Kurbanı Geçersizdir Diyanet uyardı! ‘Kurbanınız geçersiz sayılır’ Diyanet, kurbanlık

Tövbe İstiğfar Duası Nasıl Yapılır

Tövbe İstiğfar Duası Nasıl Yapılır Tevbe İstiğfar duası Türkçe okunabildiği gibi Arapça da okunabilmektedir.

Karınca Duası ve Kaynağı

Karınca Duası ve KaynağıKarınca Duası Kayanağı Halk arasında Hz. Süleyman (a.s.) döneminde yaşanan

RastgeleSeçilen İçerik
Haniflik

07 Mayıs 2016

EN ÇOK OKUNANLAR

Yılanlar ile İlgili Sahih Hadisler

Yılanlar ile İlgili Sahih Hadisler Yılanlar Hakkında Hadisler Fasil : KATL BÖLÜMÜ Konu : Öldürülmesi Caiz Olan

Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar

Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar   4.3-Mevzû Hadislerin Yol Açtığı Zararlar İslam dininin kaynakları

Kaynağına Göre Hadis Çeşitleri

Kaynağına Göre Hadis ÇeşitleriHADİS TÜRLERİ. Sıhhat Derecesine Göre. Sahih. Kaynağına Göre. Râvilerin